Felvidéki élményeink

Hetedikeseink négy napot töltöttek el a Felvidéken.

Az első napon az egykori koronázóvárosban, Pozsonyban barangolhattunk. Az első megállónk a dévényi várnál volt, a Duna és a Morva folyó találkozásánál. Ezt követően az egykori magyar főváros nevezetességeit kerestük fel. A városnézés során látogatást tettünk a fellegvárnál, a Szent Márton-dómban, ahol egykor uralkodóinkat is koronázták, az országgyűlés alsóházának egykor otthont adó épületnél, a Prímás-palotánál, valamint a város egyik legkedvesebb alakjánál a Kandinál. A pozsonyi váosnézést Andersen szobránál zártuk. A nap második felében Nagyszombatra utaztunk ahol Pázmány Péter egykori érsek munkásságának eredményeit láthattuk. Az egykori egyházi székhely ma is nagyon sok szép emléket tartotgat rengeteg templomával és a város terét uraló városházával.

Az estét Alsóbodokon töltöttük közösen.

A második napon szálláshelyünkön, az Esterházy János Látogatóközpont területén kezdtük a napot. Együtt emlékeztünk a XX. század egyik legnagyobb magyar politikusára Zoborvidék szülöttére, gróf Esterházy Jánosra, akinek földi maradványai 2017 óta nyugszanak újra szülőföldjén. A néhai gróf keresztútját végig járva a Szent Kereszt felmagasztalása kápolnában koszorúztuk meg síremlékét, valamint a látogatóközpont megálmodójának, Paulisz Boldizsárnak sírjánál helyeztük el az emlékezés mécsesét.

A nap folytatásában Nyitrán jártunk, ahol a történelmi belvárosban és a várnegyedben tettünk egy nagy sétát, melynek során láthattuk az Atlasz-szobrot, a Szent Emmerám székesegyház csodás barokk templombelsejét és a Vazul tornyot. Nyitra után várt ránk a négynapos út egyik legjobban várt programja, a gímesi vár „meghódítása”. A Tribecs-hegységben található, egykori Forgách birtok romjaihoz egyórás gyalogtúrával jutottunk el. A kimerítő séta után a napot a kistapolcsányi kastély parkjában folytattuk, ahol több ritka növénnyel ismerkedhettünk meg. Itt megemlékeztünk egykori tulajdonosairól, úgy mint a Rákócziakról és a Habsburgok magyar ágáról.

A napot egy közös vetélkedővel zártuk Alsóbodokon, melynek során a vidékhez ezer szállal kötődő „A csitári-hegyek alatt” című népdalt is közösen énekeltük el.

A harmadik napon látogatást tettünk Komáromban, ahol jártunk a monostori-erődnél megismerhettük a komáromi erőd történetét, annak kialakulásától egészen napjainkig. Révkomáromban a Klapka-szobor előtt elevenítettük fel az 1848-1849-es szabadságharc legfontosabb eseményeit, majd a temetőben a 48-as obeliszknél emlékeztünk azokra a hősökre, akik hazánkért a legértékesebbet adták, az életüket. A református temetőben felkerestük Jókai Mór családjának sírjait is.

Az estét már Komáromszentpéteren töltöttük, ahol diákjaink a „Kossányis” tanulókkal egy ismerkedő esten vehettek részt közös játékokkal és énekléssel.

Az utolsó napon Komáromszentpéteren, testvériskolánkkal a Kossányi József Alapiskolával közös foglalkozásokon vettük részt. A Kossányis diákok végig vezették tanulóinkat a falu nevezetességei között. A nap legfontosabb eleme a közös emlékezés volt az aradi vértanúkra.

A nap második felében az ógyallai csillagvizsgálóban jártunk. Itt Konkoly Thege Miklós munkásságával és a Naprendszer felépítésével ismerkedhettek meg hetedikeseink.

 

Napi ige

Iskolánk alapítványa

Testvériskoláink

Tehetségpont vagyunk

Örökös Ökoiskola vagyunk

Iskolánk Johannita védnökség alatt

Tudósítások iskolánkról

e-Igazgatótanács