III. Szombathelyi RobOlimpia 2022

Különleges eseményen vettünk részt tanulóinkkal Szombathelyen, az AGORA Savariaban.

November 24.-én 8.00 - 16.30 között, Kecskeméti Lora Lídia, Molnár Marcell 7.b és Berta Ádám 8.a osztályos tanulóikkal. Első alkalommal neveztünk és sok élménnyel gazdagodtunk. Oklevéllel jutalmaztak bennünket. Három versenyszámban voltunk érdekeltek. 1. LEGO robot szumoverseny. A kategóriák: 1. kategória: 2007. január 1. után születtek – Junior. 2. kategória: 2007. január 1. előtt – Senior. 2.Gyorsasági vonalkövető robotverseny, 3.Gyorsulási robotverseny. A robot mérete maximum 30x30x30 cm, Tömege maximum 1kg lehetett. LEGO készletből kellett összeállítani a versenydarabot, majd programozni. A három versenyszámhoz más - más felépítést és programot kellett létrehozni. A diákjaink technikatanárukként örömmel láttam az egymásért, a célokért küzdést, amellyel végig fel voltak vértezve. A mi robotunk Bors (kicsi, de erős), felvette a versenyt a többi robottal a szumo versenyen . Öröm volt nézni, ahogy nagyobb riválisok ellen bőszen harcolt. Amikor már úgy láttuk, hogy letolják a kör alakú pályáról, akkor fordult egyet és megmenekült. Több esetben is egy percen keresztül tartotta magát, az idő lejártáig. Ekkor döntetlent hirdettek. Négy ellenféllel küzdöttünk. A négy közé nem jutottunk ősszel, de már készülünk a tavaszi újabb kihívásokra.

A gyorsasági vonalkövető versenyben 2 gyakorlási lehetőség után, egy görbe pályán kellett végig hajtani. A vonalat kellett követni, a legrövidebb idő alatt célba érni. Nem elég ott az erő, a gyorsaság, az érzékelőknek is fontos a szerepe a vonalvezetésben. Ebben kell még fejlődnünk tavaszig. A gyorsasági verseny is élményszámban ment. Itt próbálgattuk a szárnyainkat, sok volt a rutinos csapat. Összességében büszke vagyok tanulóinkra, az egésznapos kitartás és a kreatív megnyilvánulásaik miatt is. A verseny után belső késztetést éreztünk, hogy folytassuk a közös munkánkat! Mivel több iskolából is lehet csapatokat verbuválni, ezért lehetőség lehet az őszi idényben is újra egy csapatot alkotnunk. Intézményünkben technika órán az 5. és 6. osztályosok LEGO készítést és robotika alapokat tanulnak. Papír robotokat készítünk, jármű modelleket szerelünk, JAVA játékokat alkotunk, illetve napelemes mini robotokat tervezünk.

Gratulálunk fiataljainknak! Tavasszal újrakezdjük!

Péchy Zoltán Péter, fizika-, technikatanár